נעים להכיר, אנחנו

תזמורת סימפונט רעננה

עומר מ ולבר

מאסטרו עומר מאיר ולבר

עומר מאיר ולבר התבסס כאחד מהמנצחים המובילים של היום, הן ברפרטואר האופראי הן ברפרטואר תזמורתי. בימים אלה הוא מכהן כמנצח הראשי של תזמורת הבי.בי.סי פילהרמוניק, כמנהל המוסיקלי של האופרה של פלרמו, "תאטרו מאסימו", כמנצח אורח ראשי בזמפר אופרה, דרזדן וכמנהל המוסיקלי של תזמורת סימפונט רעננה בישראל. 

הוא ניצח על כמה מההרכבים היוקרתיים בעולם, כמו התזמורת הפילהרמונית של לונדון, תזמורת הגוונדהאוס מלייפציג, התזמורת הסימפונית של פיטסבורג, התזמורת הסימפונית של רדיו שוודיה, התזמורת הלאומית של ליון, התזמורת הסימפונית של ברמינגהם, שטאצקפל דרזדן, האלפפילהרמוניק של צפון גרמניה, התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפוית של רדיו דרום גרמניה, תזמורת הרדיו של מערב גרמניה ותזמורת טונהאלה מציריך. נוסף על הופעותיו הבינלאומיות כמנצח, יצאו לאור גם ספרים פרי עטו והוא פעיל מאוד בזירה המוסיקלית בישראל מולדתו, משתף פעולה עם הרכבים באזור ומקדם פרויקטים של דו-קיום בתחום המוזיקה. 

בעונת 2021/21, הופעות האורח של עומר מאיר ולבר על בימות האופרה ואולמות הקונצרטים, יביאו אותו לאופרה הבווארית הממלכתית שבמינכן ("ערבית סיציליאנית"), לתזמורת הרדיו השוודית, לתזמורת טונהאלה מציריך ואל הגוונדהאוס בלייפציג ("שלושת התמונות" מאת וובר/מאהלר). יחד עם הסינפונייטה לייפציג ונגן המנדולינה הווירטואוז יקי ראובן, עומר מאיר ולבר הגיש תכנית מיוחדת של ויואלדי ופיאצולה וליווה בצ'מבלו ובאקורדיון. הקונצרט נערךבאולם הגוונדהאוס בלייפציג ובזמפר אופרה בדרזדן.

במסגרת כהונתו כמנהל המוסיקלי של תאטרו מאסימו, פתח ולבר את העונה בספטמבר 2020 עם "דון ג'ובני" ומיסת ההכתרה, שתיהן של מוצרט, ועם הקונצ'רטו לכינור של בטהובן בנגינת אמנית הבית מידורי. בינואר 2021 ינצח על הפקה חדשה של "ייבגני אונייגין" (צ'ייקובסקי) בבימוי יוהנס אראת' ועל קונצרט השנה החדשה. הוא ינצח על כל הסימפוניות של שוברט עם הבי.בי.סי פילהרמוניק ובחודש מרס 2021 יערוך סיור עם התזמורת בגרמניה ובהולנד, יחד עם הכנרת מידורי. בחודש 2021 הגישה תזמורת זו סדרת שיחות מקוונות בשם "חדר המוסיקה" שבמסגרתן ניתח ולבר את כל הסימפוניות של בטהובן. סדרה זו ממשיכה להתמקד ברפרטואר העומד בעין הפעילות של ולבר והתזמורת. בנובמבר 2020, חברת ההקלטות הבריטית "צ'נדוס" תוציא לאור הקלטה ראשונה של ולבר והתזמורת, שתוקדש ליצירות מאת פאול בן-חיים. הופעתו הראשונה של ולבר בזמפר אופרה דרזדן בעונה זו תוקדש לבכורת הפקה חדשה לאופרה "חליל הקסם" מאת מוצרט, בבימוי יוזף א. קפלינגר. כמו כן, ינצח ולבר על "דון ג'ובני" ו"טוסקה". באותו חודש יקבל ולבר את פרס קרן הזמפר אופרה, במסגרת גאלה שתיערך באופרה. 

ב-2019 ניצח ולבר לראשונה בפסטיבל הבי.בי.סי פרומס על הבי.בי.סי פילהרמוניק בשני קונצרטים ובהם יצירות מאת מוצרט, היידן ובן-חיים, נוסף על קונצרט בהשתתפות המקהלה הקאמרית של דרזדן ובו המיסה בדו מז'ור והסימפוניה הרביעית של בטהובן וכן יצירות מאת פאול בן-חיים ואלגר עם הצ'לנית אנסטסיה קובקינה. הסיור המתוכנן לאנגליה לעונת 19/20 עם הצ'לן יאן פוגלר בוטל בשל מגפת הקורונה. כמנצח אורח ראשי בזמפר אופרה שבדרזדן, ולבר ניצח במאי 2019 על הפקה חדשה של "נבוקו" מאת ורדי וכן על "המקברי הגדול" מאת ליגטי בנובמבר 2019. כמו כן, ניצח על הואפרות "דון ג'ובני", "טנהויזר" ו"אביר הוורד" וכן על קונצרטים סימפוניים ועל מספר הופעות של האופרות "נישואי פיגרו", "דון ג'ובני", ו"כך עושות כולן" (שכתבו מוצרט  ודה פונטה) במסגרת פסטיבל "ימי מוצרט" בשנת 2017. בינואר 2020 ניצח ולבר על לראשונה על הפקה חדשה בתאטרו מאסימו שבפלרמו לאופרה "פרסיפל" מאת ואגנר. ההפקה שודרה בכל העולם בתחנת "ארטה".

בעונת 2018 הופיע ולבר לראשונה במטרופוליטן אופרה שבניו יורק ב"כרמן" מאת ביזה. בקיץ 2018 הוא ניצח גם בפסטיבל גליינבורן שבאנגליה על הפקה חדשה ל"מדאם בטרפליי" מאת פוצ'יני. הוא ניצח לראשונה בפסטיבל ב-2014 על התזמורת הפילהרמונית של לונדון, באופרה "ייבגני אונייגין". ההפקה של "בטרפליי" צולמה לווידאו ותצא לאור בבלו-ריי בחברת "אופוס ארטה". בינואר 2017 ניצח ולבר על האופרה "טנהויזר" מאת ואגנר בתיאטרון "לה פניצ'ה" שבוונציה. קודם לכן הופיע עם תזמורת התיאטרון ב-2016 בקונצרט עם הכנרת מידור, כחלק מסיור בערי אירופה. הוא ניצח על הפקה חדשה לאופרה "אנדריאה שנייה" (ג'ורדנו) במרס 2017 באופרה הבווארית, שם ניצח ב-2015 על הפקה חדשה לאופרה "מפיסטופלה", שצולמה ויצאה לאור בחברת "יוניטל". בנובמבר 2016 ניצח על תזמורת השטאצקפל מדרזדן על הבכורה העולמית לאורטוריה של סופיה גובאידולינה, "על אהבה ושנאה". 

עומר מאיר ולבר כיהן כמנהל המוסיקלי של היכל האמנויות ע"ש המלכה סופיה שבוולנסיה משנת 2010 עד 2014 והוביל הן קונצרטים סימפוניים הן הופעות אופראיות וביניהן "ייבגני אונייגין" (שיצאה לאור בחברת C Major). הוא ניצח על שלישיית האופרות של ורדי – לה טרוואיטה, ריגולטו והטרובדור – בפסטיבל וינה בין השנים 2011 ו-2013. בשנת 2011 הופיע לראשונה בבית האופרה הממלכתי של בוואריה עם האופרה "לה טרוויאטה", ובשנת 2010 החל את התקשרותו עם הזמפר אופרה, שם ניצח על האופרות "דפנה" ו"אריאדנה בנקסוס" מאת שטראוס וניצח על האופרה "גונטרם", גם מאת שטראוס, בקונצרט סימפוני. פרשנותו לאופרה "אאידה" בארנה של ורונה זכתה לשבחי המבקרים וההפקה יצאה לאור מסחרית ב-2014 מטעם חברת "בל אייר קלאסיק,.

בין השנים 2008 ו-2010 שימש עומר מאיר ולבר כעוזר מוסיקלי לדניאל ברנבוים הן באופרה של ברלין הן בלה סקאלה שבמילנו. הוא הוביל את אנסמבל הלה סקאלה בהופעה של "אאידה" בישראל, שזכתה לשבחי הביקורת. בשנת 2010 החליף את סייג'י אוזווה וניצח על "סלומה" מאת שטראוס בפסטיבל סאיטו קינן שבמצומוטו. 

בסתיו 2019 יצא לאור רומן הבכורה מאת עומר מאיר וולבר, "ארבעת הכשלים של חיים בירקנר" (הוצאת ברלין), על אודות חיים בירקנר, אדם מותש ושבור שבתו מאלצת אותו להתמודד עם החיים הפעם האחרונה. ב-2021 הרומן יצא לאור בצרפתית (הוצאת סו-סול) ובאיטלקית (סלריו). 

באביב 2017 יצא לאור ספרו "פחד, סיכון ואהבה – רגעים עם מוצרט", אותו כתב יחד עם הסופרת והעיתונאית הגרמנייה אינגה קלופפר. בספר זה משתף ולבר את תובנותיו האישיות לגבי הרגשות האוניברסליים הבאים לידי ביטוי בשלוש האופרות שחיברו יחדיו מוצרט ודה פונטה, "כך עושות כולן", "נישואי פיגרו", ו"דון ג'ובני".

על אף לוח הזמנים התובעני שלו ומחויבויותיו ברחבי העולם, הוא שומר על מחויבות עמוקה להרכבים מוסיקליים במולדתו ישראל ושואף לרתום את המוסיקה ככלי רב עוצמה לשינוי חברתי. מאז 2009 הוא מכהן כמנהלה המוסיקלי של תזמורת סימפונט רעננה, המקדישה עצמה לחינוך ומגיעה ליותר מ-70 אלף ילדים בכל שנה. כבר למעלה מעשר שנים הוא מכהן כמנצח אורח קבוע באופרה הישראלית, שם ניצח, בין היתר, על האופרות "כוחו של גורל" (ורדי), "טורנדוט" ו"מדאם בטרפליי" (פוצ'יני), "שיקוי האהבה" (דוניצטי), "חליל הקסם" (מוצרט), "פאוסט" (גונו) ו"השועלה הערמומית הקטנה" (ינצ'ק). ב-2007 ניצח לראשונה על התזמורת הפילהרמונית הישראלית וב-2016  ניצח על התזמורת בהופעותיה בפסטיבל המוסיקה של דרזדן.

ולבר משמש גם כשגריר של רצון טוב בעמותה "הצל לבו של ילד", ארגון בינלאומי שלא למטרות רווח שבסיסו בישראל, המספק טיפולים רפואיים וניתוחי לב מצילי חיים. בנוסף, משתף ולבר פעולה עם ארגונים שונים דרך תוכניות קירוב ומטפח את הדור הבא של מנצחים באמצעות הרצאות חינוכיות.

ולבר נולד בבאר שבע ב-1981 והחל ללמוד נגינה באקורדיון ובפסנתר בגיל חמש ובגיל תשע החל ללמוד אצל טניה טלר והמשיך אצל מיכאל וולפה עד 2004. הוא השלים את לימודיו בקונסרבטוריון באר שבע ב-1999 וזכה במלגה מטעם קרן התרבות אמריקה-ישראל, בעזרתה למד ניצוח והלחנה באקדמיה למוסיקה בירושלים בשנים 2000-2008 אצל יבגני צירלין ומנדי רודן. היצירות שהלחין ולבר בוצעו ושודרו בתחנות רדיו, הן בישראל הן ברחבי העולם.