נעים להכיר, אנחנו

תזמורת סימפונט רעננה

אורית פוגל שפרן

אורית פוגל - שפרן

אורית נולדה וגדלה בחיפה והיא למדה בבית הספר הריאלי ובטכניון.

ב- 1984, לאחר שהות של שנתיים בפריז, הצטרפה אורית ל”פורום הישראלי” שמטרתו קידום המודעות ועזרה בקליטה של עולים חדשים, שם נתקלה לראשונה במוסיקאים העולים, שהתקשו להתערות בשוק העבודה הישראלי ובפוטנציאל הגדול שטמון במוסיקאים העולים.

בשנת 1990, בשיתוף עם עו”ד יעקב ישראלי, כיום יו”ר הנהלת תזמורת סימפונט רעננה, וראש עיריית רעננה, מר זאב בילסקי, הקימה אורית את תזמורת סימפונט רעננה. התזמורת חרטה על דגלה מטרות חברתיות ומוסיקליות כאחד: קליטתם של מוסיקאים עולים, הגברת המודעות למוסיקה קלאסית בקרב חלקים נרחבים של הציבור בכל הגילאים וקידום מוסיקה ישראלית ויהודית.

תפיסתה המיוחדת של אורית את תפקידיה התרבותיים והחברתיים של התזמורת הניבה, לצד יצירות קלאסיות מוכרות וחדשות, גם פירות מוסיקליים ייחודיים רבים המהווים כיום מודל לחיקוי בקרב התזמורות הוותיקות והמובילות בארץ. תחת ניהולה של אורית פוגל פתחה התזמורת שערים לאוכלוסיות שהמוסיקה הקלאסית זרה להן, על ידי יצירת שילובים מקוריים של מוסיקה מערבית ומזרחית, כמו היצירה “בקצה מערב” שנכתבה על ידי המלחין יוני רכטר. היצירה “ילדי האלוהים” שנכתבה לדוד ד’אור ע”י המלחין יוסף ברדנשווילי, “כתר אתן לך” שנכתב ע”י אלה שריף לזמרת יסמין לוי. כמו גם קונצרט לתינוקות הראשון בעולם בשיתוף ערוץ בייבי, קונצרט תיאטרון לילדים בשיתוף ה”מדיה טק” חולון ועוד.

מורשתנו היהודית והישראלית משמשת נושא מרכזי בדרכה ובתכניה של תזמורת סימפונט רעננה. אורית מאמינה כי השילוב בין משמעות ועשייה, הוא שהופך את העשייה למשמעותית שכן דרכנו ודרכו של העם היהודי אל העתיד, נעשית כשפנינו אל העבר.

תזמורת סימפונט, תחת ניהולה, זכתה בפרס “אנגל” היוקרתי “ליצירה ולעשייה מוזיקלית ישראלית מקומית” לשנת 2007. בהחלטת השופטים נכתב כי התזמורת זכתה בפרס על שום “תרומתה הייחודית בטיפוח מורשת המוזיקה היהודית לדורותיה, במיוחד על כל אותם גדולי המלחינים שנספו בשואה”.

ב-2009 עוטרה אורית במדליה מאת נשיא פולין דאז, לך קאצ’ינסקי, בגין פועלה להנצחת מעשי החסד של חסידי אומות העולם.

נשואה לעו”ד משולם שפרן ואם לדניאל ואביאל. סבתא של עלמא, יואלי, אליאן ואן יוהנה.