יום הולדת 100 למלחין ולטר אַרלֶן

ב-31 ביולי יחגוג והמלחין ולטר אַרלֶן את יום הולדתו ה-100. בשנה שעברה, ציינה תזמורת סימפונט רעננה את יום הולדתו ה-99  כשאליה חברו ארבעה זמרים סולנים, מקהלת הנשים 'נוה שיר' וכולם תחת שרביטה של קרן קגרליצקי, היו שותפים בביצוע יצירתו "שיר השירים". בַּקונצרט שהתקיים במסגרת פסטיבל פליציה בלומנטל 2019, הושמעה לראשונה יצירה של ארלן בישראל.

אנו שולחים מכאן ברכה לארלן וזו הזדמנות לשוב לדברים שכתב על עצמו: נולדתי בווינה ב-1920 כוולטר אפטוביצר, צאצא למשפחות חשובות בקהילה.מצד אמי השם הבולט היה לאופולד דיכטר, מייסדו של הכלבו דיכטר, שהיה מותג בעיר ומשך לקוחות גם בעתות מצוקה.מצד אבי השם הבולט היה אביגדור אפטוביצר, רקטור האוניברסיטה העברית. עוד שם חשוב במשפחת אמי היה אחיין שלה הצייר הנודע אפרים משה ליליאן, ממורי בצלאל.

באשר למוסיקליות שלי בגיל חמש שרתי שירים ששמעתי ברדיו, סבא לקחת אותי למוסיקאי נודע שהתמחה בשירי שוברט. הוא אישר שהיתה לי שמועה אבסולוטית והמליץ שאתחיל ללמוד לנגינה בפסנתר. ההמלצה מומשה וכשהייתי בן אחת-עשרה התחלתי לחבר מוסיקה. את הדחף האחרון לחבר מוסיקה קבלתי לאחר שהורי לקחו אותי לראות את "טוסקה" באופרה.

עם הכיבוש הנאצי ב-1938 חדלו למעשה חיים יהודיים בעיר. למזלנו הצלחנו להגר לארה"ב בשיקאגו הגשתי שיר לתחרות וזכיתי בפרס שהיה לימודים בהדרכתו של המלחין החשוב רוי האריס. הייתי לעוזרו ולמזכירו של האריס במשך ארבע שנים. בשנת 1951 התקבלתי לאוניברסיטת UCLA. המורה לביקורת מוסיקה היה מבקר המוסיקה של הלוס אנג'לס טיימס, שהיה אז העיתון בעל נפוץ ביותר בעולם. אותו מורה בחר בי להיות מבקר המוסיקה באותו עיתון במקומו. הייתי מבקר המוסיקה של ה LA Times. באותה תקופה פנתה אלי אוניברסיטת לוֹיוֹלָה מארימונט בקליפורניה ובקשה שאקים מחלקה למוסיקה ושאעמוד בראשה. בסך הכל הייתי בתפקיד המבקר וכראש המחלקה שהקימותי כשלושים שנה. עיקר הכתיבה שלי החלה לאחר שפרשתי משני תפקידי.

לאמריקנים רבים וולטר ארלן הוא המופת ל"מלחין גולה". מלחין שחיבר מוסיקה שכמותה לא היה כותב אילו נשאר באוסטריה. עם זאת יש למוסיקה שלו קירבה לקו הפיוטי ביצירות של מלחינים אמריקניים מובהקים כבארבר או קופלנד, אלא שבחירת הנושאים והטקסטים ודרך הטיפול בהם הם מאד ייחודיים לו כמהגר ואינם קרובים לרוח הפוזיטיביסטית של מלחינים אמריקניים רבים. המוסיקה שלו היא יצירה נולדה בעקבות 'השתלה' של דפוסים וסינתזות של תובנות מרכז אירופיות העטופים ברוח המלודית אמריקנית. 

רק בשנת 2008 (כשארלן היה בן 88) יצירותיו בוצעו לראשונה בווינה, בקונצרט מיוחד במוזיאון היהודי בעיר בנוכחות פוליטיקאים ובמסגרת שציינה 70 שנה ל'אַנשלוּס', הכיבוש או הסיפוח של אוסטריה לגרמניה הנאצית. כאמור זו היתה הפעם הראשונה שמולדתו שמה את המוסיקה שלו. בהמשך ראו אור שישיה תקליטורים מיצירותיו והיתר , כמקובל לומר, הוא היסטוריה.  

ושוב ברכות לוולטר ארלן בן המאה. 

נשמח אם תשתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
X