חינוך וקהילה

תזמורת סימפונט רעננה

פרויקט פעמה

פעמה מגיעה לבית הספר על פי הנחיות משרד הבריאות

לתזמורת סימפונט רעננה תכנית חינוכית ייחודית לילדים בגנים ובבתי ספר יסודיים שמגיעה לשיאה עם מפגש עם התזמורת. זאת מתוך אמונה וידע שמוזיקה מעשירה את יכולת הלמידה ואת עולמם התרבותי ומתוך תחושת שליחות בפיתוח קהל חדש וצעיר.

תכנית “פעמה” נשענת על מחקר של מיטב האקדמיות והאוניברסיטאות מהארץ ומהעולם. מחקרים אלה מוכיחים קשר ישיר בין האזנה למוזיקה קלאסית ופיתוח מיומנויות ללימוד בכלל ומתמטיקה בפרט, כמו גם השפעת המוסיקה הקלאסית על תכונות חשובות כמו האזנה, סבלנות וסובלנות.

התוכנית, הנמשכת משנת הלימודים 2004 ברעננה, זכתה להצלחה רבה והתרחבה בשנים האחרונות ליישובים רבים בישראל, כולל הפריפריה. עד כה נחשפו לתוכנית יותר מ- 400,000 ילדים.

בתוכנית המוצעת ילמדו גני ילדים וכיתות ד’ על יצירות מופת קלאסיות. התוכנית מותאמת לגיל המשתתפים, תוך אבחנה בין גנים, כיתות א’ – ב’ וכיתות ג’ – ד’. התוכנית מאפשרת לילדים לעבור תהליך מעצים: היכרות עם הנושא ויצירות האמנות, פעילויות מגוונות עם המוזיקה והאלמנטים הבולטים בה, השתתפות בקונצרט קאמרי במסגרת הלימודית (גן / בית ספר) ולסיום הקונצרט הגדול והמרשים במשכן העירוני לאמנויות ומוסיקה ברעננה.

תוכנית “פעמה” לגני ילדים וכיתות א-ד מאושרת ומפוקחת על ידי משרד החינוך ומלווה על ידי מורי המוזיקה, על פי חומרים המפורסמים בתחילת כל שנה ומועברים למורים למוזיקה באמצעות הכשרה וקשר ישיר עם רכזת התוכנית.

הקונצרט הסימפוני מלווה לרוב על ידי אמן אורח כזמר אופרה עם אביזרים להעשרת והמחשת היצירה. בקונצרט הקאמרי מנגנים שלישיית עץ (אבוב, קלרינט ובסון) או לחילופין שלישיית טרומבונים.

תכנית מיוחדת תיבנה לכיתות ה’ ו’, לבתי הספר התיכוניים, במטרה לשפר את הישגי המתמטיקה והמדע. ברצוננו להרחיב את התוכנית לערים נוספות, ובמיוחד נדרשים משאבים כדי להעביר את התוכנית לפריפריה.