נעים להכיר, אנחנו

תזמורת סימפונט רעננה

דודי זבה

דוד זבה

זבה משמש מנהל מוזיקלי של “מיתר אופרה סטודיו” – הסטודיו לאמנים צעירים של האופרה הישראלית, מנצח הבית של סימפונט רעננה, מנצח באופרה הישראלית, מרצה בכיר באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושליםמנהל מוזיקלי ומנצח של חבורות זמר, משתתף בפסטיבלי מקהלות בעולם ומופיע דרך קבע בקונצרטים והקלטות בארץ ובעולם כמנצח, כפסנתרן וכזמר.

בעל תואר מאסטר בקומפוזיציה ותואר אמן בזמרה בהצטיינות יתרה מהאקדמיה למוזיקה ע”ש רובין בת”א. למד ניצוח באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים אצל מנדי רודן. זכה במלגות קרן התרבות אמריקה-ישראל, קרן “מוסט” והאופרה הישראלית החדשה, “המכון הישראלי לאומנות הזמרה” ובמקום ראשון בתחרות האקדמיה בזמרה.

זוכה פרס רוזנבלום לאומנויות הבמה מטעם עריית תל אביב יפו לשנת 2020.

העשייה המוזיקלית של דוד זבה כוללת הלחנה, עיבודים מוזיקליים, תזמור, עריכה, תרגום וכתיבת לברית של אופרות ושירה אמנותית. ניהול מוזיקלי, הופעה על הבמה כמנצח, פסנתרן, זמר ומנחה וכן בהוראה אקדמית. 

דוד זבה כתב והלחין את האופרה “אליסה בארץ הפלאות” על פי סיפורו של לואיס קרול, עבור האופרה הישראלית שהעלתה אותה בניצוחו על בימתה ועל בימות רבות ברחבי הארץ ואת האופרה “אמהות” המעניקה קול לנשים של ספר “בראשית” שהעלתה על  בימת האופרה פרינג’ במרכז תרבות מנדל ובאופרה הישראלית בין יצירותיו שבוצעו על הבמה: סוויטה לכינור ולתזמורת “שנות אור” -ביטוי מוזיקלי למחזור שירים שכתב בעקבות טיול שורשים כיומן מסע בזמן לחיים, לנופים ולניגונים שלפני השואה, סוויטה לפסנתר ותזמורת “מטריות בפריז” – הומאז’ לקולנוע הצרפתי, מחזור שירים לסופרן וטנור “שיר השירים”, מוזיקה לתיאטרון ועוד.
הפרודיה ההומוריסטית על התפתחות האופרה והשיר האמנותי “אופרה בטירוף” שכתב והלחין הועלתה בביצועו כזמר כמופע סטנד-אפ יחיד בליווי הפסנתרנית אירית רוב, ומאוחר יותר בליווי חמש תזמורות שונות בארץ הועלתה מעל 150 פעמים והוקלטה וצולמה בכלי תקשורת בארץ ובעולם.

דוד זבה יצר מספר מופעי-קולאז’ מוזיקליים: “אורפאוס פסיון” (לברית מקורית בעברית על פי אגדת אורפאוס למוזיקה מתוך יצירות ליטורגיות של באך), “חילול הקסם” (כתיבת לברית, עיבוד ותזמור על פי “חליל הקסם” של מוצרט), “הדיוות” (מופע סטנד-אפ אופראי עם הזמרות קרן הדר והילה בג’יו המתאר בהומור את הווי מאחורי הקלעים של עולם האופרה בצד ביצועים של אריות ושירים. המופע בוצע עם פסנתר וגם עם כמה תזמורות בניצוחו ובנגינתו של זבה).
דוד זבה התקין מספר תרגומים ועיבודים של לברית לשירה בעברית של אופרות לקהילה ולילדים כגון: “סינדרלה” / רוסיני ו”הספר מהתקווה” על פי “הספר מסביליה” / רוסיני, “שיקוי האהבה” / דוניצטי, “כרמן בת”א” על פי “כרמן” / ביזה, “נישואי פיגארו” / מוצרט. יצירות אלו בוצעו על בימות ברחבי הארץ בניצוחו. הן תורגמו ועובדו כחלק ממפעל האופרה הישראלית להנגיש את היצירה האופראית לילדים, לאפשר הופעות אופרה ברחבי המדינה ולשלב בהן באופן פעיל את הקהילה.

היחסים בין המילים והמוזיקה בשיר האמנותי ובאופרה והדרך בה השיר הכתוב והלחן גואלים ומעצימים זה את זה העסיקו את זבה עוד מילדותו, הוא חקר אותם בעבודת המאסטר שלו והרבה לתרגם מאז אופרות ושירים אמנותיים המקשיבים למוזיקה ומותאמים לדרישות הביצוע הקולי על הבמה.

בין היצירות שתרגם בדרך זו ואשר בוצעו על בימת האופרה ועל בימות נוספות: “העטלף” / יוהאן שטראוס, “המבול של נח” / בנג’מין בריטן, “מקהלת העבדים” מתוך “נבוקו” / ג’וזפה ורדי, קטע מקהלה מתוך “הנערה מהמערב” / פוצ’יני, דואט מתוך “דון ג’ובאני” / מוצרט, דואט מתוך “לה טרוויאטה” / ג’וזפה ורדי, כעשרים לידר של ריכרד שטראוס, “שירים ומחולות של מוות” של מוסורגסקי, שירים של רחמנינוב , צ’ייקובסקי ועוד.

דוד זבה כתב מאות רבות של עיבודים ותזמורים עבור מיטב האמנים בארץ (יהורם גאוןריטהלהקת כוורתאתניקסמיקי גבריאלוביונתן רזאלדוד ד’אור ועוד רבים אחרים) שנוגנו על ידי כל התזמורות בארץ. 

דוד זבה מנצח בקביעות בארץ ובעולם על רפרטואר רחב של יצירות (מוזיקה קלאסית, מוזיקה מסרטים, שירים ישראלים, מוזיקה עממית, יהודית ועוד). בישראל ניצח על התזמורת הפילהרמונית הישראליתהתזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציוןהתזמורת הסימפונית ירושליםהסינפונייטה הישראלית באר שבעתזמורת נתניה הקאמרית הקיבוציתהתזמורת הסימפונית חיפההתזמורת הקאמרית רמת גן וסימפונט רעננה.

בחו”ל ניצח זבה על התזמורת הפילהרמונית של סנקט פטרבורג ברוסיההתזמורת הסימפונית של יוסטון בטקסס, התזמורת הסימפונית של ממפיס בטנסי, הסינפונייטה רומאנה באיטליה, התזמורת הפילהרמונית של באקו באזרבייג’ן, התזמורת הסימפונית של אלמטי בקזחסטן תזמורת הפסטיבל של יוהנסבורג בדרום אפריקה ועוד.

כמנצח באופרה הישראלית ניצח על הפקות של “הספר מסביליה“, “לה טרוויאטה“, “מנון לסקו”, “אליסה בארץ הפלאות” ועל הפקות קהילתיות של “חליל הקסם“, “שיקוי האהבה“, “סינדרלה”, וכמו כן על הפקות רבות וקונצרטים אופראיים רבים עם מיטב זמרי האופרה בארץ.

עם סימפונט רעננה, שהוא מנצח הבית שלה, מופיע זבה בקונצרטים קלאסיים ברחבי הארץ, בהפקות משולבות עם הרכבים כליים שונים ועם מיטב הזמרים בישראל, בפרויקטים מיוחדים, בהופעות הצדעה ומחווה למלחינים ולמשוררים, בקונצרטי פארק, קונצרטים מודרכים לבתי ספר, טקסים לאומיים ועוד. על סימפונט רעננה ניצח זבה בסיורי קונצרטים לקנדה ולפולין ובתוכניות טלוויזיה כמו בשידור חי עם דן שילון.

מקהלות הזמר: “זמר לך”, “שירן”, “רון חולון” (ובעבר גם “כרמל” ו”אדם לאדם”) הופיעו בניהולו ובניצוחו בפסטיבלים ותחרויות בינלאומיות וזכו בפרסים