נעים להכיר, אנחנו

תזמורת סימפונט רעננה

מאסטרו עומר מאיר ולבר

עומר מאיר ולבר התבסס כאחד מהמנצחים המובילים של היום, הן ברפרטואר האופראי הן ברפרטואר תזמורתי. בשנת 2018 יחל את כהונתו כמנצח אורח ראשי בזמפר אופרה, דרזדן. מספטמבר 2019 יכהן כמנצח ראשי של תזמורת הבי.בי.סי פילהרמוניק ומינואר 2020 יחל לכהן כמנהל המוסיקלי של האופרה של פלרמו, "תיאטרו מסימו".

הוא ניצח על כמה מההרכבים היוקרתיים בעולם, כמו התזמורת הפילהרמונית של לונדון, תזמורת הגוונדהאוס מלייפציג, התזמורת הסימפונית של פיטסבורג, התזמורת הסימפונית של רדיו שוודיה, התזמורת הלאומית של ליון, התזמורת הסימפונית של ברמינגהם, שטאצקפל דרזדן, תזמורת הרדיו האיטלקית של טורינו ותזמורת טונהאלה מציריך. השילוב של אנרגיה ובהירות והיכולת שלו לעורר רמזי פרטים מהתזמורת הביאו לכך שכיהן כמנצח אורח קבוע בזמפר אופרה בדרזדן, באופרה הממלכתית של בוואריה במינכן, בלה פניצ'ה בוונציה ובאופרה הישראלית. למרות הביקוש הרב ברחבי העולם, מצליח ולבר לאזן את הופעותיו הבינלאומיות הקבועות עם המחויבות לביצוע מוזיקה קלאסית וקידום פרויקטים של דו-קיום בתחום המוזיקה במולדתו, ישראל.

בעונת 2018/19 הופיע ולבר לראשונה במטרופוליטן אופרה שבניו יורק ב"כרמן" מאת ביזה באוקטובר 2018 ולפני כן הופיע בפסטיבל לוצרן עם התזמורת הסימפונית של ברמינגהם.

הוא יעמוד לראשונה על דוכן המנצחים של תזמורת האלפפילהרמוני של צפון גרמניה בהמבורג וינצח על קונצרטים עם התזמורת הפילהרמונית הקאמרית הגרמנית בברמן במסגרת פסטיבל באך שייערך בלייפציג בשנת 2019. כמנצח אורח ראשי של הזמפראופר בדרזדן, הוא ינצח על הפקה חדשה של נבוקו מאת ורדי בשנת 2019 וכן על הופעות של דון ג'ובני, טנהוייזר, רוזנקווליר וקונצרט סימפוני עם שטאצקפל דרזדן.

ההופעות של ולבר בעונת 2018/19 נבנו על ההצלחות של התחייבויותיו בעונה הקודמת עם הרכבים ובתי אופרה מרכזיים ברחבי העולם. ב-2017/18 כללו התחייבויותיו התזמורתיות הופעות בכורה עם התזמורת הסימפונית של יוסטון, התזמורת הסימפונית של רדיו דרום-גרמניה (SWR) והתזמורת הקאמרית מאהלר. הוא ניצח על בכורות של "תפילת ערבית סיציליאנית" מאת ורדי באופרה הממלכתית של בוואריה וכן ניצח על התזמורת הפילהרמונית של לונדון במסגרת פסטיבל גליינדבורן על "מדאם בטרפליי" של פוצ'יני.

בנובמבר 2016 ניצח על התזמורת הממלכתית של דרזדן בבכורה עולמית של האורטוריה על אהבה ושנאה של סופיה גוביידולינה. במרץ 2017 הוא הוביל את הופעת הבכורה של האופרה אנדראה שנייה של ג'ורדאנו באופרה הממלכתית של בוואריה במינכן, שם גם פתח בעבר את ההפקה החדשה של מפיסטופלס, ב-2015. הופעותיו בזמפר אופרה כללו הפקות רבות של האופרות של מוצארט/דה פונטה: כך עושות כולן, נישואי פיגארו ודון ג'ובאני במסגרת ימי מוצרט 2017. בינואר 2017 ניצח על האופרה טנהויזר של וגנר בתיאטרו לה פניצ'ה בונציה, שם הוביל הופעות סימפוניות, כולל קונצרט ב-2016 עם הכנרית מידורי, כחלק ממסע הופעות ברחבי אירופה.

עומר מאיר ולבר כיהן כמנהל המוסיקלי של היכל האמנויות ע"ש המלכה סופיה שבוולנסיה משנת 2010 עד 2014 והוביל הן קונצרטים סימפוניים הן הופעות אופראיות. הוא ניצח על שלישיית האופרות של ורדי – לה טרוויטה, ריגולטו והטרובדור – בפסטיבל וינה בין השנים 2011 ו-2013. בשנת 2011 הופיע לראשונה בבית האופרה הממלכתי של בוואריה עם האופרה לה טרוויאטה, ובשנת 2010 החל את התקשרותו עם הזמפראופר, שם ניצח על האופרות דפנה ואריאדנה מנקסוס מאת שטראוס וניצח על האופרה גונטרם, גם מאת שטראוס, בקונצרט סימפוני.

בין השנים 2008 ו-2010 שימש עומר מאיר ולבר כעוזר מוסיקלי לדניאל ברנבוים הן באופרה של ברלין הן בלה סקאלה שבמילנו. הוא הוביל את אנסמבל הלה סקאלה בהופעה של אאידה שזכתה לשבחי הביקורת. בשנת 2010 החליף את סייג'י אוזווה וניצח על סלומה מאת שטראוס בפסטיבל סאיטו קינן שבמצומוטו. הופעות חשובות נוספות כללו את תיאטרו מאסימו שבפלרמו, תזמורת פריס, התזמורת הפילהרמונית של רדיו צפון גרמניה בהנובר, התזמורת הסימפונית של פרנקפורט, התזמורת הפילהרמונית של בייג'ין, הפילהרמונית של הלה סקאלה, קונצרט במאג'ו מוזיקלה בפירנצה וכן הפקה של אאידה בוורונה שזכתה לשבחי המבקרים והועלתה על גבי DVD.

על אף לוח הזמנים התובעני שלו, הוא שומר על מחויבות עמוקה להרכבים מוזיקליים בישראל. כבר למעלה מעשר שנים הוא מכהן כמנצח אורח קבוע באופרה הישראלית, שם ניצח, בין היתר, על האופרות כוחו של גורל של ורדי, על טורנדוט ועל מאדאם בטרפליי של פוצ'יני, על שיקוי האהבה של דוניצטי, על חליל הקסם של מוצרט, על פאוסט של גונו ועל שועלה ערמומית קטנה של יאנאצ'ק. ב-2007 ניצח בהופעת בכורה על התזמורת הפילהרמונית הישראלית וב-2016 ניצח על התזמורת בהופעותיה בפסטיבל המוזיקה של דרזדן.

בישראל, שואף ולבר לרתום את המוזיקה ככלי רב עוצמה לשינוי חברתי. החל מ-2009 הוא מכהן כמנהל המוזיקלי של תזמורת סימפונט רעננה, שנוסדה ב-1991 כדי לסייע בקליטתם של עולים חדשים בישראל. בנוסף, הוא ייסד ומנהל מוזיקלית את פרויקט סראב – מיתרים של שינוי. משמעות המילה "סראב" בערבית היא נווה מדבר והפרויקט מנגיש לימודי מוזיקה לילדים בדווים בנגב, שמתמודדים עם נחיתות ואפליה חמורים בחברה ישראלית. באמצעות יוזמה זו, מקדם ולבר שינויים במציאות החברתית בקרב הצעירים הבדווים ומסייע להם לרכוש כישורי חיים תוך שיפור שיתוף הפעולה והתקשורת בין הקהילות הבדוויות והיהודיות. ולבר גם משמש כשגריר של רצון טוב בעמותה הצל לבו של ילד (Save a Child’s Heart) – ארגון בינלאומי ללא מטרות רווח שבסיסו בישראל המספק טיפולים רפואיים וניתוחי לב מצילי חיים. בנוסף, ולבר משתף פעולה עם ארגונים שונים דרך תכניות קירוב ומטפח את הדור הבא של מנצחים באמצעות הרצאות חינוכיות.

חותמו המוזיקלי הייחודי כולל גם את ספרו, פחד, סיכון ואהבה – רגעים עם מוצרט, שהוצא לאור ב-2017. את הספר כתב בשיתוף עם הסופרת והעיתונאית הגרמנייה אינגה קלופפר, ובו משתף ולבר תובנות האישיות שלו לגבי הרגשות האוניברסליים הבאים לידי ביטוי בשלושת האופרות של מוצארט/דה פונטה. הספר מצטרף לפרסומי המולטימדיה של ולבר: מפיסופלס – אלבום של האופרה מ-2016 מפסטיבל האופרה במינכן, בה ניצח על התזמורת הממלכתית של בוואריה (Unitel, 2017), אלבום של הופעת היובל של אאידה בארנה של ורונה, ביוני 2013, שזכתה לשבחי המבקרים (בל אייר קלאסיקס, 2014) ואלבום של יבגני אונייגין (C Major, 2013) שהוקלט ב-2011 בזמן כהונתו כמנהל המוזיקלי בהיכל האמנויות ע"ש המלכה סופיה בוולנסיה.

ולבר נולד בבאר שבע ב-1981 והחל ללמוד נגינה באקורדיון ובפסנתר בגיל 5. עד גיל 9 למד הלחנה אצל טניה טלר והמשיך אצל מיכאל וולפה עד 2004. הוא השלים את לימודיו בקונסרבטוריון באר שבע ב-1999 וזכה במלגת מוזיקה מקרן התרבות אמריקה-ישראל, בעזרתה למד ניצוח והלחנה באקדמיה למוזיקה בירושלים בשנים 2008-2000 אצל יבגני צירלין ומנדי רודן. היצירות שוולבר הלחין בוצעו ושודרו בתחנות רדיו, הן בישראל הן בחו"ל.