נעים להכיר, אנחנו
תזמורת סימפונט רעננה

חינוך וקהילה

פרויקט פעמה

"החינוך אינו יכול לעסוק בהקניית ערכים, כי אם רק בהכשרת האדם לרכישת ערכים"

                                                                                           (ישעיהו לייבוביץ)

 

 

 

תזמורת סימפונט רעננה רואה בפעילות החינוכית נדבך חשוב ומרכזי בעשייתה הן בשל החוויה העמוקה שהיא מקפלת בתוכה, והן מתוך האמונה כי המוסיקה מפתחת את יכולת הלמידה, מעשירה את עולמו התרבותי של הילד ומסייעת בטיפוח יכולת ההקשבה וכישורי האוריינות.

פרויקט "פעמה", הפועל משנת הלימודים 2005, מציע תכנית האזנה ייחודית, מודרכת ומותאמת גיל, שנבנתה בהתבסס על שנות מחקר רבות ובחינה מחודשת של נושא החינוך המוסיקלי. התכנית, שייסדה תזמורת סימפונט רעננה בשיתוף משרד החינוך, חושפת ילדים מגילאי גן ואילך ליצירות ממיטב הרפרטואר הכלי בביצוע הרכבים מוסיקליים שונים ובאמצעים חווייתיים.

תכנית "פעמה" מסתמכת על מחקרים המוכיחים קשר ישיר בין האזנה למוסיקה קלאסית לבין פיתוח כישורי לימוד בכלל ומתמטיקה בפרט, כמו גם תרומה משמעותית לפיתוח יכולות הקשב והריכוז, הסבלנות והסובלנות. בין שותפינו לדרך ביצירת התוכנית גם המדענית, פרופסור יהודית הלדמן והמחלקה לחקר המוח במכון ויצמן.

למפגשים המוסיקאליים במסגרת תכנית "פעמה", נערכות פעילויות הכנה נרחבות בגני הילדים ובבתי הספר, ובמהלכן הם מתוודעים ליצירות שינוגנו באמצעים של תנועה, נגינה, שירה, אלתור והלחנה, דרמה ומשחק. פעילות ההכנה נעשית בשיתוף פעולה בין המחלקה החינוכית של התזמורת, המחלקה לפיקוח על החינוך המוסיקלי במשרד החינוך, הגננות והמורות וכוללת השתלמויות, חלוקת דפי מידע, הדרכה ומעקב.

פרויקט "פעמה" בנוי על תהליך חינוכי רציף שנמשך מגיל הגן ועד לכיתה ד' בבית הספר היסודי. בכל שנה רוכש הילד עוד ועוד מיומנויות מוסיקליות ונחשף לעוד ועוד יצירות איכותיות מהרפרטואר הקאנוני.

התכנית כוללת יצירות ושירים בנושא נבחר המשתנה מדי שנה. לצד הפעילות השנתית השוטפת, נערך בגנים ובבתי הספר מפגש של 45 דקות עם הרכב קאמרי של שלושה נגנים, במהלכו נחשפים הילדים באופן אינטימי, מעמיק וחוויתי למוסיקה קלאסית. הילדים שותפים פעילים כמבצעים במהלך המפגשים, בין אם בשירה ובין אם בכלי הקשה או ניצוח. יצירת הקשר הישיר והבלתי אמצעי בין נגני התזמורת לבין הילדים, לצד הקירבה למקור הצליל, הופכת את חווית ההאזנה לבלתי נשכחת.

אירוע השיא המסכם את הפעילות השנתית, הוא קונצרט מונחה המפגיש את התלמידים עם תזמורת סימפונית בהרכב מלא שתבצע את היצירות שנלמדות לאורך השנה באולם הקונצרטים העירוני. הקונצרט כולל כעשר יצירות וכן שיר בו ישתתפו הילדים.