ג'ורג'יו פרלסקה

"הקונטרבס מונציה"

תזמורת סימפונט רעננה

בכורה ליצירה "שעתו היפה ביותר"- מחווה לחסיד אומות עולם - ג'ורג'יו פרלסקה

מאת משה זורמן

 

 

 

מנצח: עומר מ. ולבר  //  סולנים: מתיאו ליוצי – קונטרבס (איטליה) // גיא מנהיים - טנור

 

משה זורמן: "שעתו היפה ביותר" – מחווה לג'ורג'יו פרלסקה - חסיד אומות עולם, לטנור ותזמורת (בכורה) (20 דק')

ר. שטראוס: סרנדה לכלי נשיפה במי במול מז'ור, אופ. 7 (10 דק')

בוטסיני: קונצ'רטו לקונטרבס מס. 2 בסי מינור (17 דק')

--------

מוצארט: סרנדה מס. 6 ברה מז'ור לתזמורת מיתרים וסולו רביעיית כלי קשת, ק. 239 (סרנדה נוטורנה) (13 דק')

היידן: סימפוניה מס. 44 במי מינור (האבל) (22 דק')

 

 

פרויקט פרלסקה

 

ג'ורג'יו פרלסקה-"חסיד אומות עולם" מצילם של למעלה מ- 5,000 יהודים


אורחי הכבוד

פרנקו פרלסקה, בנו של ג'ורג'יו פרלסקה

לוצ'יאנה אמדיו, כלתו

 

 

 

יצירת הבכורה של פרופ' משה זורמן "שעתו היפה ביותר", מוקדשת לג'ורג'יו פרלסקה , לפועלו ההרואי, ולסיפורו המרתק, אשר לעד ייזכר בדפי ההיסטוריה היהודית והאוניברסלית. 

בהשראת שירו של פרימו לוי "הזהו האדם"

 

 

תחת שרביטו של מאסטרו עומר מ. ולבר תעלה היצירה המוקדשת לג'ורג'יו פרלסקה, בתאטרון לה פניצ'ה שבונציה במהלך השנה הנוכחית. במסגרת קשרי התרבות בין שתי המדינות ולשימור זיכרון השואה ברחבי העולם.

 

 

 

תזמורת סימפונט רעננה במשימתה להנציח דמויות מופת בהיסטוריה היהודית, שחזרה בשנת 2007 את סיפורה הטרגי של אלמה רוזה, שניצחה על תזמורת הנשים הנשים באושוויץ, באותה השנה התזמורת זכתה בפרס אנגל היוקרתי (על שמו של המלחין יואל אנגל) עבור תרומתה הייחודית לקידום המורשת המוזיקלית היהודית לדורותיה.

מאוחר יותר יזמה תזמורת סימפונט רעננה פרויקט מיוחד כמחווה לחסידי אומות העולם, שהיוו קרן אור בחשכת הימים והצילו יהודים ממעשי הזוועה תוך כדי סיכון חייהם שלהם. מלחינים מובילים בישראל חיברו יצירות מקוריות אשר הוקדשו לחסידי אומות העולם שנבחרו לפרוייקט זה. וכן הקדישה פרויקט מיוחד לאירנה סנדלר, אישה מופלאה, שהצילה מאות ילדים יהודים בזמן השואה.

 

השנה הזמינה תזמורת סימפונט רעננה, יצירה מיוחדת לזכרו של חסיד אומות העולם, ג'ורגיו פרלסקה האיטלקי, שהציל אלפי יהודים מהתופת בעזרת תעודת "אזרח כבוד" שקיבל מהרודן הספרדי פרנקו. זאת בעודו מתחזה למיופה הכוח של ספרד בהונגריה, בחורף 1944.

ג'ורג'יו פרלסקה (Giorgio Perlasca) היה אזרח איטלקי שהתחזה למיופה הכוח של ספרד בהונגריה ב-1944 והציל בדרך זו את חייהם של למעלה מ-5,000 יהודים מציפורני גרמניה הנאצית.

בתחילה היה פרלסקה תומך נלהב של המשטר הפשיסטי. הוא נלחם בחבש בצבא הכיבוש האיטלקי ונמנה עם הפלוגות האיטלקיות שלחמו לצד הגנרל פרנקו במלחמת האזרחים בספרד. על כך קיבל מכתב תודה רשמי, שלימים סייע לו להציל את חייו ואת חייהם של אלפי יהודים. השירות הצבאי בחבש ובספרד פטר את פרלסקה משירות בצבא איטליה במלחמת העולם השנייה, ובימים ההם התעסק ברכישת בשר בעבור הצבא האיטלקי תחילה ביוגוסלוויה ואחר כך בהונגריה.

בספטמבר 43', עם חתימת הסכם הפסקת האש בין בעלות הברית למלך איטליה, נקרע העם האיטלקי בין תמיכה במלך ובבעלות הברית לבין תמיכה במוסוליני, שהקים ממשלה חדשה בשטחי המגף שלא שוחררו, ובגרמניה הנאצית. פרלסקה נשאר נאמן למלך, ושמו הופיע ברשימת המבוקשים של הגרמנים. בסתיו 44' עלו הגרמנים על עקבותיו בבודפשט. בעזרתה של אצילה הונגרייה (לימים נודע שהיתה ממוצא יהודי) מצא מסתור בבית חולים עירוני ואחר כך בשגרירות ספרד, שהציעה לו מחבוא בבית שהיה בבעלותה. שם התוודע לכמה עשרות יהודים פליטי הגטו ולמד על משמעות השואה.

בעזרת השגריר הספרדי סאנס בריץ ויועצו היהודי לענייני חוק הצליח פרלסקה להסתיר את היהודים ולהמציא להם תעודות אזרח ספרדי. הוא היה עד לאכזריות, להתעללות, לגירושים, לרצח ברחובות ולמשלוחים למחנות המוות, גם של ילדים קטנים. כשנמלט השגריר הספרדי לשווייץ בפקודת ממשלתו, נשאר פרלסקה מאחור ומינה עצמו ל"קונסול ספרד" בבירה ההונגרית. השגריר הספרדי אישר את "מינויו" לפני הגרמנים.

מאז, נסע פרלסקה במכונית השרד של השגריר, שיחד הונגרים וגרמנים, נשא ונתן עם השלטונות ההונגריים תומכי הנאצים ועם הקצונה הגרמנית, החביא ילדים ודאג להם למזון. תחילה השתמש בכספי השגרירות, וכשאזלו - בכספים שהיו ברשותו ונועדו לרכישת בשר.

הגרמנים ועוזריהם ההונגרים חשדו בו, אבל זה לא מנע ממנו להמשיך בניסיונותיו להציל יהודים ולהוריד "אזרחים ספרדים" מרכבות המשלוחים לאושוויץ. ימים אחדים לפני כניסת הסובייטים פרצו הגרמנים לבתים שבהם הסתתרו היהודים וריכזו אותם באזור הגטו. פרלסקה, ששימש בתפקיד "הקונסול", פנה אל המפקד ההונגרי שנודע באכזריותו, וכשברקע יריות התותחים הסובייטיים, הבטיח להציל אותו ואת בני משפחתו תמורת חייהם של אלפי היהודים בגטו.

" לאחר המלחמה שב לאיטליה וחי בצניעות לאחר שהשקיע את מיטב הונו ורכושו בתשלומי שוחד לבכירים גרמנים והונגריים בבודפשט.
היהודים של פרלסקה" התפזרו אחרי המלחמה, אחדים עלו לישראל, אחרים בחרו לנסוע לארה"ב, לגרמניה, והיו שנשארו בהונגריה. פרלסקה חזר לפדובה אל אשתו נארינה שלא ראה יותר משנתיים. את היומן שכתב בעת שהותו בבודפשט על הקורות אותו שלח, לדברי בנו פרנקו, לממשלת ספרד והסביר את התחזותו לקונסול ספרד. הוא מעולם לא קיבל תשובה. הוא גם שלח עותק לסופר הונגרי שהכיר, אבל גם זה לא השיב לא
.

לדברי אשת הבן, לוצ'יה, פרלסקה מיעט לדבר על העבר, "פה ושם סיפר פרט שלא הצטרף לתמונה". ב-85' לקה בשטף דם במוח והיה חשש לחייו. אז ביקש מלוצ'יה לקרוא את החוברות שהונחו במגירת השולחן. "אני חושב", אמר לה, "שיש מי שלחיי היתה משמעות מיוחדת בשבילו". לוצ'יה קראה את הזיכרונות, אך הסיפור נשאר במשפחה. בתוך זמן חזר פרלסקה לאיתנו.

כעבור כמה חודשים התפרסמה בעיתון יהודי בבודפשט מודעה של הסופרת היהודייה אוה לאנג, שנמנתה עם קבוצת "היהודים של פרלסקה". לאנג ביקשה לאחר ניצולים אחרים ובעזרתם למצוא את פרלסקה. זמן קצר אחר כך הגיעה לפדובה במסגרת ביקור של משלחת סופרים הונגרים ופגשה את פרלסקה.

ב-88' העניק לו הפרלמנט ההונגרי את אות "כוכב הזהב" והוא הוזמן לישראל לקבלת אזרחות כבוד. בארץ נטע עץ, ביקר ביד ושם ואף פגש כמה מהניצולים. בעיתונות האיטלקית הופיעה ידיעה קצרה שסיפרה על הכבוד שזכה בו אזרח איטלקי בישראל. עורך תוכנית טלוויזיה יוקרתית, ג'ובאני מינולי, ייחד לפרלסקה תוכנית, רחובות נקראו על שמו, ניצולים פקדו את ביתו. רק אז, אומרת לוצ'יה, סיפר את קורות הימים ההם.

בתחילת שנות ה-90 ע"י עיתונאי איטלקי, פירסם את סיפורו בספר בשם "הבנאליות של הטוב". מאוחר יותר היווה הספר השראה לסרט האיטלקי "פרלסקה גיבור איטלקי".
פרלסקה נפטר ב-1992 בגיל 82 וקיבל אות כבוד על פועלו מממשלות איטליה, הונגריה וספרד. בישראל העניק לו ארגון "יד ושם" את תואר "חסיד אומות העולם" וב-1998 הנפיק השירות הבולאי בישראל  סדרת בולים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה שנשאה את דיוקנאותיהם של חמישה דיפלומטים חסידי אומות העולם, בהם פרלסקה.

 

זמן קצר לאחר מותו ב-92' ראה אור יומן זיכרונותיו. לדברי בנו, פרנקו, חבר עיריית פדובה מטעם "החזית הלאומית" - מפלגת ימין שעד לקונגרס 94' נחשבה ליורשת המפלגה הפשיסטית ואילו כיום, בקואליציה הממשלתית, הוקיעה את החוקים האנטי יהודיים שאישר מוסוליני - את התמורה בעבור זכויות הסופרים ציווה אביו למוזיאון קיבוץ לוחמי הגטאות.

 

 

 

 

בחסות

שגרירות איטליה – שגריר איטליה, מר פרנצ'סקו טאלו

המכון האיטלקי לתרבות – נספחת התרבות, גב' סימונטה דה פליציס 

 

 

קרן התרבות איטליה ישראל -  הנשיא פיירגאיטנו מרצ'טי

 

 

קרן "ג'ורג'יו פרלסקה" – בנו פרנקו פרלסקה וכלתו לוצ'יאנה אמדיו

 

משרד החוץ – קשתו"ם – מר רפי גמזו, סנמכ"ל

 

 

תזמורת סימפונט רעננה

 

משרד התרבות והספורט

 

 

עיריית רעננה

 

 

Giorgio Perlasca-English

                                                                                             

סיור התזמורת לאיטליה 2016