מפעמים גם השנה. אקורד הסיום של תוכנית 'פעמה' של תזמורת סימפונט רעננה, יוצא לדרך.

מפעמים גם השנה. אקורד הסיום של תוכנית 'פעמה' של תזמורת סימפונט רעננה, יוצא לדרך. השנה הקונצרט מרגש במיוחד: "קשת של רגשות".

 

גם השנה, כמו בשמונה בשנים האחרונות, יצפו אלפי ילדים בגילאי הגן ובכיתות א' – ד' ברחבי הארץ בקונצרט הסיום השנתי במסגרת תוכנית 'פעמה', תוכנית הקונצרטים הייחודית והייעודית לגיל הזה מבית היוצר של תזמורת סימפונט רעננה.

מתחילת חודש אפריל ועד ל-12 ליוני, יביאו נגני התזמורת את המוסיקה אל הילדים באופן חווייתי ומיוחד, ובכך ייחשפו לעולם של יופי ועושר מוסיקלי, שירגש וילמד אותם על חשיבות מקום המוסיקה בחייהם. כל זאת מתוך אמונה שמנחה את תזמורת סימפונט רעננה עוד מיום הקמתה, בדבר חשיבות החינוך שיש להקנות לדור הצעיר מילדותו.

התוכנית 'פעמה' נוסדה ב-2006 והחלה בתחילה רק ברעננה. מאז, משנה לשנה, הולכת ומתרחבת הפעילות החינוכית. השנה מתוכננים לתזמורת 49 קונצרטים ב-20 ימים שונים לפני כ-15.000 תלמידי כיתות א'-ד' באזור השרון ברעננה, הוד השרון, כוכב יאיר וצור יגאל, קדימה- צורן, אבן יהודה, בית יהושע, געש, שהם, אריאל ועוד, וגם יצפינו ליקנעם, מועצה אזורית מגידו, מועצה אזורית גליל ומועצה אזורית עמק הירדן. סימפונט רעננה מקיימת מזה שנים פרויקטים של חינוך מוסיקלי לילדים, בשיתוף משרד החינוך והתרבות, כשהמטרה היא לחשוף את הילדים באופן מעמיק וחוויתי למוסיקה קלאסית, שמפתחת את כישורי הלימוד והקשב שלהם. הקונצרט נמשך כ-50 דקות, זמן מתאים לגילאים הצעירים, וכל ילד הופך שותף פעיל בזמן זה בשירה, הקשה וניצוח. כל שנה מרגש מחדש לראות את הילדים הקטנים שרים 'אריה' של מוצרט או מקשיבים ונהנים לחבריהם בקבוצה.

השנה, בחודשיים אלו, תופיע התזמורת בפני הילדים עם הקונצרט הסימפוני "קשת של רגשות", שיהווה את אקורד הסיום של התוכנית החינוכית השנתית, 'פעמה'. חשיבות מרובה ייחסו בסימפונט רעננה לבחירת היצירות בתוכנית הייחודית הזו. נבחרו יצירות מתקופות וסגנונות שונים, כולן  נוגעות לרגשות. בתוכנית מנגינות נוגות ועצובות, יצירות אפלות וקודרות, יצירות שנושאן אהבה וכמובן יצירות שמחות ועליזות.

כבר לפני 2300 שנה, דיבר הפילוסוף אריסטו על  חמשת החושים שיש לנו: ראיה, שמיעה, טעם, ריח ומישוש ואפיין חוש שישי, לו קרא "חוש כללי". חוש זה הינו בעצם הרגשות שלנו.

בעוד חמשת החושים נותנים לנו תשובה לשאלה מה קורה בחוץ,  החוש השישי עונה לשאלות הנוגעות למה שמתחולל בתוכנו, לרגשות שלנו הנובעים מהאופן בו אנו תופשים את עצמנו ואת מצבנו. כל אדם בכל גיל מבטא את מצבו הריגשי מבחינת החוויה הסובייקטיבית שלו. הרגש יכול לבוא לידי ביטוי בצורה גופנית, או באופו התנהגותי וחברתי. יש קשר ישיר בין הרגש למצב רוחו של האדם, לנטיותיו, מזגו ואישיותו.

מתוך תפישת התזמורת, לפיה אמנויות שונות מהוות כלי לביטוי עצמי סובייקטיבי, הוחלט השנה להאיר את נושא הרגשות במגוון דרכים.  יש "לראות את המוסיקה", יש  "לשמוע את התמונה". לכן בחרה סימפונט להוסיף לקונצרט הסימפוני, אותו שומעים, את האמנית טלי אלוהב, שייחודה בציור בקערת מים על ידי טיפטוף, התזה ונשיפה בקשיות בזמן נגינת התזמורת, ואת זה רואים. עבודותיה הססגוניות והדינאמיות מוקרנות על גבי מסך. כך נוצר דו שיח בין תמונות וצלילים ושילוב תכנים מוסיקליים לצד תכנים חזותיים.

 

הדפסשלח לחבר